ÁLLÁSAJÁNLAT

Java Developer (m/f/d)

Hirdetés azonosító:
55494

Munkahely:
Külföld

Mikortól:
2022. augusztus 5.

Munka típusa:
IT | Telekommunikáció

Szükséges végzettség:

Feladatok

Programme SW with focus on Java/Hibernate/Kubernetes/OpenShift in an agile framework
Implement new, innovative and scalable software solutions (i.e. microservices) based on Java/Angular by continuous integration and delivery
Create new interfaces or adapt existing ones to third-party systems and write and run Unit- and Integrationtests

Elvárások

Do you have several years experience in a similar role?
You are an expert in ensuring agile test-driven SW development, preferred Jakarta EE and the Spring Framework?
Do you have experience with architecture and design of large-scale enterprise applications that integrate Databases and Event streaming?
Do you have extensive experience with version control systems (Git) and issue tracking systems (JIRA)?

Teljes munkaidő (8 órás)

Amit kínálunk

Arbeitsort: Wien
Food voucher
Flexible working hours
Canteen on site
Job ticket
Homeoffice
Benefits
Fitness Center
Gesundheitstag
Betriebskindergarten
Onboarding
Persönliche Beratung Ein marktkonformes Bruttojahresgehalt je nach Qualifikation und Berufserfahrung. 50 000EUR Flexible Einteilung der Arbeitszeiten und der Home-Office-Tage.

Nyelvismeret

  • Angol - Közép
  • Német - Közép

Projektvezető

Kovács Balázs

Tel: 43 (0) 676 780 8519 | e-mail: kovacs.balazs@pannonwork.at | online: www.pannonwork.hu